Antyspam
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Polska "dolina krzemowa" powstaje na... Ursynowie! ZOBACZ OD ŚRODKA

inwestycje ponad rok temu    7.02.2016
Redakcja haloursynow.pl
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
8 zdjęć fot. mat. inwestora

Dobiega końca budowa "Cezamatu" - unikalnego w skali Europy ośrodka naukowo-badawczego, który powstaje przy ul. Poleczki 19 na Ursynowie. Laboratorium zostanie uruchomione za kilka miesięcy i będzie prowadzić badania m.in. nad nowymi biosensorami, czujnikami chemicznymi i innowacyjnymi sposobami pozyskiwania energii. 

Niektórzy porównują Cezamat do "Doliny Krzemowej" - nie bez przyczyny. Będzie to najnowowcześniejsze laboratorium naukowe w naszej części Europy, z urządzeniami i wyposażeniem, jakiego w Polsce nie ma żadna uczelnia. Pomysł utworzenia ośrodka badawczego współpracującego z nowoczesnym przemysłem powstał wiele lat temu - kilka prężnych uczelni warszawskich z Politechniką Warszawską na czele, stworzyło konsorcjum, które postawiło sobie ambitny plan - wybudować supernowoczesne laboratoria, w których powstawałyby nowatorskie prototypy. 

Budowa ruszyła dwa lata temu temu. Była mocno opóźniona ze względów proceduralnych - Politechnika Warszawska nie była w stanie ogłosić przetargu. Inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską, która przekazała na ten cel 76 mln euro. Warunek - z budową trzeba było zdążyć do końca 2015 roku, inaczej dotacja byłaby zagrożona. Mimo wielu problemów - udało się. Budynek jest prawie gotowy.

- Obecnie trwają jedynie prace wykończeniowe, porządkowany jest teren inwestycji, pomieszczenia laboratoriów są czyszczone, następuje proces instalacji urządzeń laboratoryjnych oraz rozruch technologiczny - mówi Marta Lipska-Wrotek z konsorcjum Cezamat.Umowa z generalnym wykonawcą - firmą IDS-Bud S.A. – była sprawdzana przez Komisję Europejską. Wydatkowanie środków unijnych nie jest zagrożone, a cele projektowe są wykonane zgodnie z oczekiwaniami unijnymi - dodaje przedstawicielka inwestora.

Laboratorium Centralne zostało wyposażone w urządzenia badawcze unikatowe w tej części Europy, o dużym skomplikowaniu technicznym i wyjątkowej precyzji działania. Niektóre zostały już sprowadzone do laboratoriów przy Poleczki 19. Od dawna szkoli się kadra naukowa, która będzie pracować na Wyczółkach. Uczelnie uczestniczące w projekcie wysyłały młodych naukowców na staże do zachodnioeuropejskich ośrodków, w których podpatrywali obsługę nowoczesnego sprzętu i organizację pracy.

Czym zajmie się ursynowska "Dolina Krzemowa"? - Obszary naszych zainteresowań badawczych to np. czujniki do Internetu Rzeczy, biosensory, czujniki chemiczne, badania nad pozyskiwaniem energii i jej magazynowaniem – w szczególności dla autonomicznych układów mikroelektronicznych - mówi Marta Lipska-Wrotkowska.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA CEZAMAT NA ZEWNĄTRZ I OD ŚRODKA

CEZAMAT
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!